Polish (Poland)Čeština (Česká republika)Slovenčina (Slovenská republika)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)
logo-kapatex
 • Decrease font size
 • Default font size
 • Increase font size
Domů Služby Sublimační tisk Sublimační tisk

Sublimační tisk

Technologie vhodná pro barvení polyesteru

S fenoménem tzv.sublimačního tisku přišli Američané. Ze Států se následně tato technologie rozšířila do zemí Beneluxu, nyní ji začínáme používat i u nás. O co se jedná? Sublimační tisk se řadí mezi transferové technologie a jeho podstata spočívá ve využití dvou fyzikálních jevů. První je schopnost speciálního inkoustu, který se nanáší na přenosový papír, okamžitě změnit skupenství z pevného na plynné. Druhý fyzikální jev je spojen v vlastností jistých polymerů, kdy díky zahřátí materiálu dojde k rozvolnění jejich struktury a k otevření mikropórů.
Vše funguje tak, že se zvolený motiv při transferu v termolisu přenese ze speciálního dvouvrstvého papíru na materiál tak, že se pigment rozptýlený v plynu dostane mikropóry do struktury materiálu a po ochlazení je fixován uvnitř hmoty.

Jaké materiály můžeme použít?

Nejvhodnějším materiálem pro aplikaci této technologie je 100% polyester (PES). Ten pro účely tisku vyniká přímo ideálními vlastnostmi. Je pevný, mechanicky i chemicky odolný a lze jej využívat k výrobě různých typů materiálů.
Využít lze v omezené míře i jiné materiály (například polyamid, polyakrylát, tricetát a podobně). Doporučuje se, aby pro využití sublimačního tisku byl zvolený pouze materiál, který by obsahoval nejméně 65% jednoho z vyjmenovaných materiálů. Znamená to tedy, že lze použít i směsová media v případě ze jsou schopna odolávat teplotě 200˚C.

sublimace do bordury osuska detail 2 sublimace rucnik 2 sublimace rucnik 83

Nejlepší uplatnění

Z uvedeného plyne, že technologií sublimace lze nejlépe uplatnit při tisku na běžné textilní materiály. Je vhodná rovněž k barvení koberců, fólií a laků, vyrobených na bázi výše uvedených polymerů. Toto poměrně široké spektrum medií, ve spojení s digitálním velkoplošným tiskem a využití speciálního průběžného termolisu (roll-to-roll), umožňuje fotorealistickou tiskovou produkci v pásech o délce až 150bm pro účely velkoplošné reklamy, textilního či oděvního designu. Výhodou rovněž je, že se při konferenčním zpracování natištěné díly z rolí vyříznou a v případě potřeby dále spojí podle střihu oblečení.

Takovým typickým produktem sublimační technologie jsou sportovní dresy. Jenže dnes je možné s využitím tohoto postupu vyrábět i mnohé exteriérové aplikace, jako třeba velkoplošnou a fasádní reklamu, vlajky, banery, transparenty, reklamní stany a zastřešení, markýzy, slunečníky a další. Samozřejmostí jsou také interiérové aplikace, jako například textilní fototapety, koberce, tiskové náplně prezentačních systémů, repliky obrazů, závěsy, ubrusy, prostírání, potahová látky a mnohé další.

Technologie uplatnění sublimačního tisku je vhodná také pro oděvy a oděvní doplňky. Jmenujme třeba sportovní dresy, trička, košile, bundy, zástěry, šátky, či šály. Možné jsou u speciální aplikace. Těmi mohou být například froté výroby se speciálně natkanou polyesterovou bordurou.

Technologie, která přišla v pravý včas

Zákazníci se oprávněně ptají, proč nová technologie a proč právě teď. Říkají si, zda je něco špatného na tradičních postupech digitálního tisku? Je to citlivá otázka a to ze dvou důvodů.

Opomenout nelze směrnici Evropské unie REACH. Především tu její část, která se týká omezení používání organických rozpouštědel a dalších látek. Každému je zřejmé, že právě tato skutečnost se zákonitě odráží v cenách spotřebních materiálů pro tradiční technologie. Je přece jasné, že nově vyvinuté inkousty a materiály ponesou ve své ceně náklady výzkumu a vývoje.

Je tu také obava z nezbytnosti velikých investic do technologií, které rychle stárnou. V případě volby sublimace je však evidentní nárůst kvality tisku i vlastností médií. Obava z poměrně vysoké náročnosti technologie může být lichá za předpokladu, že se zdaří zvládnout celé produkčního know-how. Pak lze počítat se stejnými či dokonce nižšími výrobnícmi náklady.

Výhody digitálního sublimačního termotransferového tisku:
 • neznatelný tisk na omak
 • extrémní odolnost vůči otěru a chemickým látkám
 • nizká hmotnost a vysoká pevnost používaných medií
 • naprosto ostré linie a hrany tisku, spojité polotóny bez rastrů
 • brilantní podání barev díky optickým vlastnostem polymerů, bez světelných odlesků
 • výrobky lze prát i chemicky čistit
 • zdravotní a ekologická nezávadnost
 • funkční vlastnosti - speciální povrchové i hloubkové úpravy materiálů (vodoodpudivé, vodonepropustné, nešpinivé, nehořlavé...)

Připomínáme, že většinou z výše uvedených výhod tradiční technologie nedisponuje.

Nevýhody, s nimiž je nutno při volbě této technologie počítat:

- složitý výrobní proces
- nedostupnost produkčního know-how pro velkoplošný tisk
- investiční náročnost na technologický celek
- silná loby přímého digitálního solventního a pigmentového tisku.

Celý tento článek můžeme uzavřít prohlášením: "S námi se nemusíte bát tisknout sublimací do froté bordury!". Sehraný tým a více jak pětileté zkušenosti s tímto typem výroby jsou zárukou kvalitního výsledku.

Team Kapatex

 

eshop ktx


Přístup do skladufacebook-logogoogle_logo_2


Kontakt

volejte:
+420 274 772 204 
+420 274 784 527 
+420 283 934 289

pište:
info@kapatex.cz

zeptejte se